Jak omezit vypadávání vlasů a urychlit jejich růst

 

Příčiny vypadávání vlasů

Spousta z nás to zná. Ranní rutina před zrcadlem, plný kartáč vlasů, šílená, ale tvrdá realita.

Zamysleme se tedy: co je příčinou vypadávaní vlasů? A přichází o vlasy více ženy nebo muži? Otázek k zamyšlení je celá řada, tak pěkně po pořádku.

I když se to možná nezdá, vlasy vypovídají o každém z nás mnohé. Krásný bohatý účes není totiž jen dílem šikovného kadeřníka, husté a lesklé vlasy odráží celkový stav jednotlivců. Jistě, každému není dáno stejnou měrou. Zatímco jeden přemýšlí, jak bujnou hřívu upravit, sestříhat, učesat, druhý neví, jak s tím málem, co na hlavě má, šikovně naložit. A co teprve, když najednou vlasů ubývá, víc než je zdrávo.

Problém s padáním vlasů trápí jak muže, tak i ženy. Nikdo se nechce se ztrátou vlasů smířit a tak pojďme zapátrat, proč o vlasy přicházíme a jak je zbytečně neztrácet.

7 důvodů, proč vlasy mizí

 • přirozené vypadávání vlasů
 • špatná péče o vlasy
 • nesprávná životospráva
 • velké množství stresu
 • hormonální příčiny
 • užívání léků
 • chronické onemocnění

 

I vlasy mají svůj život

Důvodů, proč přicházíme o kštici, může být spousta. V první řadě je třeba upozornit, že i rozumné padání vlasů je naprosto přirozenou součástí běžného života. Věděli jste, že denně může vypadnout až 100 vlasů, aniž bychom trpěli nějakými neduhy a chorobami? Jedná se o běžnou a neškodnou ztrátu, které si v celkovém objemu vlasů mnohdy ani nevšimneme. Vlasy v takovém případě vypadnou během mytí, česání či fénování.

Nesprávná péče o vlasy

woman-586185_640S vlasy je třeba jednat jako v rukavičkách. Často to neděláme a ani si tak neuvědomíme, že právě nesprávná péče o vlasy se může odrazit v jejich zvýšeném vypadávání. Nadměrné umývání vlasů nevhodnými šampony, přílišné fénování, žehlení, kulmování, nešetrné česání a velké množství stylingových přípravků. To vše vlasům moc nepřidá. Někdy je třeba trošku ubrat na intenzitě a množství vlasových úprav a zaměřit se na kvalitu a přírodní péči. I mezi vlasovými přípravky lze vybírat horší a lepší, více či méně chemie. V takových případech máme kvalitu vlasů ve svých rukou a můžeme mnohé ovlivnit a zlepšit a výsledkem budou opět zdravé a krásné vlasy.

Jak o vlasy pečovat, co se vlasům líbí?

 • přirozenost – omezte pokud možno neustálé barvení, trvalou, žehlení, kulmování a fénování. Zkuste někdy ponechat vlasy místo fénování volně uschnout a vlny místo kulmováním vykouzlit zapleteným copem
 • šampon – přírodních variant je na trhu celá řada, vyzkoušejte někdy březový či kopřivový šampon, nebo přímo odvar z kopřiv, vlasy se vám odvděčí nevídaným leskem a svěžestí. Na trhu je řada přípravků, které podpoří růst vlasů, například naše vlasová kúra Thermal Sens proti vypadávání vlasů
 • masáž vlasové pokožky – udělejte si malý každodenní rituál a dopřejte si relaxaci v podobě masáže vonnými olejíčky a tinkturami
 • šetrné česání – vlasy česejte opatrně, beze spěchu, pokud je upravujete do culíku, nesmí nikde tahat a škrtit, často se vlasy totiž lámou právě v místech, kde byla příliš utažená gumička

Staráte se o vlasy přímo ukázkově, a přesto vám jich ubývá víc a víc? Možná je načase zamyslet se, jak je to s vaším životním stylem. Špatná životospráva, nezdravý jídelníček, přemíra stresu, to jsou také zaručení likvidátoři vlasového porostu.

Co zlepšit, čím růst vlasů podpořit, čím vlasy „nakrmit“?

Vitaminy proti padání vlasů - v jídelníčku nesmí chybět dostatek železa a zinku, vitaminy skupiny B, zařaďte tedy do jídelníčku ryby a luštěniny, různá semínka a ořechy a dostatek ovoce a zeleniny. Zkrátka platí - málo vitamínů, málo vlasů

Tekutiny – berte to tak, že aby vlasy rostly, potřebují dostatek vláhy. Pijte hodně tekutin, blahodárně působí na růst vlasů bylinky. Odvar z kopřiv je hotový zázrak, kopřivový čaj působí na růst vlasů přímo blahodárně, a to jak ze vně, tak zevnitř

Ach ty diety – pokud patříte mezi věčné dietáře, je třeba zpozornit. Pokud je dieta nevyvážená, začnou tělu chybět potřebné vitamíny a místo přebytečných kil poletí dolů právě vlasy

Padání vlasů po porodu

Těhotenství do krásy, to opravdu často platí. Hormony se umí postarat o krásné lesklé vlasy. Po porodu však často přichází něco jako větrná smršť. Hormonální změny dávají zabrat celému ženskému organismu, vlasy nevyjímaje. Ženy se setkávají s výrazným úbytkem vlasů právě v poporodním období. Maminky přežijte šestinedělí, hormony se ustálí, padání vlasů se zastaví. Podpořte toto období zdravým jídelníčkem, vyhněte se co nejvíce škodlivým látkám a vsaďte na přírodní vlasovou kosmetiku.

5 tipů, jak omezit vypadávání vlasů po porodu

 • omezte barvení vlasů, množství laků a tužidla
 • vlasy nekulmujte a nežehlete
 • používejte kvalitní přípravky určené proti padání vlasů
 • dopřejte si během mytí masáž vlasové pokožky
 • pořiďte si po porodu kratší a vzdušný účes

Jste po porodu a též vás trápí padání vlasů? Nebojte se, nejste v tom sama. Nahlédněte do diskuse a podívejte se, co radí ostatní maminky.

Derfel se ptá: “Prosím Vás o sdělení jak jste to měly s padáním vlasů v těhotenství/po porodu. Mě totiž v těhotenství skoro vůbec nepadaly, krátce po porodu taky ne, teď začínám 4. měsíc po porodu a najednou mě začly vypadávat vlasy v hrozných kvantech, denně několik hrstí, myslím že by to mohlo souviset s hormonálníma změnama, ale plnně kojím celou dobu a užívám Femibion 2, jinak se stravuju normálně, ne nějak přehnaně zdravě. Nevím jestli by pomohly vitamíny, nebo speciální přípravky na vlasy, nebo se to samo nějak ustálí...Prosím poraďte. Díky

https://www.modrykonik.cz/forum/me-zdravi/mate-zkusenosti-s-padanim-vlasu-po-porodu/

Ostatní maminky radí:

Soleilll radí: “Padání vlasů je po porodu úplně normální. Pomůže jen čas a ustálení hormonálních hladin na předešlé hodnoty před těhotenstvím. V průběhu těhotenství vlasy téměř vůbec nepadají, tzn. se neobnovují, jak je běžné. Po porodu pak vypadají všechny najednou, co měly vypadnout za těch 9 měsíců, v krátkém intervalu. Nespolíhala bych na žádný preparáty, za pár měsíců to přestane a zase ti podrostou. Některým ženám se prý po porodu kvalita vlasů může změnit - např. z rovných mají vlnité. ( Já nekojila a vlasy mi padaly 3.-6. měsíc po porodu a pak to přestalo. Teď už všechny zase podrůstají a houstnou.)”

Emtinka radí: “Ano, ano, je to asi dost běžné. Mně pomohlo ostříhání a zkracovala jsem dvakrát. Od té doby pohoda Mám už pořádné háro a kouty pěkně zarostlé . Jinak jsem používala nějakou vodičku, možná to po ní bylo lepší, koupila jsem v lékárně za cca 80 Kč. Nevím jak se ale jmenovaly :/”

 

Když je řeč o hormonech, dalším obdobím, které způsobují vypadávání vlasů u žen, je období menopauzy. Klesá totiž hladina hormonu estrogenu, není proto od věci vyzkoušet doplňky stravy pro lepší zvládnutí tohoto nelehkého období.

Vypadávání vlasů u mužů

A jak jsou na tom s padáním vlasů pánové?

Pány děsí ztráta vlasů stejně jako dámy a rozhodně se jim nevyhýbá. U mužů se na úbytku vlasů podílí ve velké míře genetika, věk a již zmíněné hormony.

Takzvaná alopecie, nadměrné padání vlasů ve shlucích není nic příjemného, ale často toto onemocnění lze léčit nebo alespoň zmírnit. Alopecií je několik druhů a jejich léčba patří do rukou odborníka – dermatologa.

Je to tak trochu nespravedlivé. Pánové můžou mít hlavu jak koleno a přesto jim to na šarmu a zajímavosti neubírá. O ženách se totéž říci nedá.

Užívání léků jako příčina ztráty vlasů

Občas se stává, že dojde k padání vlasů v důsledku užívání určitých léků. Ve většině případů jde o vratný proces, vlasy po ukončení léčby začnou opět růst. Vysledovat, zda a jaký lék způsobuje ztrátu vlasů, bývá někdy obtížné. Pokud je vysloveno podezření na určitou souvislost s medikamenty, je nutné lék vysadit a sledovat reakci organismu. Pokud není možné z léčebných důvodů lék zcela vysadit, je vhodné aplikovat jinou alternativu léku.

Kromě léků se na úbytku vlasů mohou podepsat i chronická onemocnění. Zejména problémy se štítnou žlázou dovedou pěkně potrápit. Ať už se jedná o sníženou či zvýšenou funkci štítné žlázy, vlasy jsou pak jemnější, slábnou a snadno padají. V tomto případě po nasazení léčby dochází často k zastavení padání vlasů.

Příčiny padání vlasů jsme probrali, je ale nějaký způsob, jak růst vlasů urychlit?

6 způsobů, jak urychlit růst vlasů

Rostou vám vaše vlasy pomalu, nechala jste se ostříhat víc, než jste původně chtěla? Nechcete se uchýlit k prodlužování vlasů, ani si nasadit na hlavu paruku? Nevěšte hlavu a vyzkoušejte růst vlasů podpořit přirozeně a přírodně.

 • Skvělým tipem je vtírání přírodních olejů, mezi nejlepší pomocníky patří: kokosový, avokádový, tea tree, ricinový, levandulový, olivový, arganový - oleje stimulují vlasové folikuly a dodávají vlasové pokožce potřebné živiny.
 • Blahodárná masáž hlavy - masáží vlasové pokožky uděláte pro růst vlasů maximum. Pokožka se prokrví a usnadní se tak průchod živin až ke kořínkům.
 • V hlavní roli vitamíny - ve zdravém těle, zdravý duch a zdravé vlasy. Při zdravé životosprávě budou vlasy dostatečně vyživeny a rychleji porostou. Zaměřte se na zdravé tuky, železo, zinek a vitamin C.
 • Samá voda - hydratace je stejně důležitá pro růst vlasů, jako fungování organismu. Pijte proto alespoň 2 litry vody a rozdíl bude hned patrný.
 • Kosmetické hýčkání - vsaďte na vlasovou kosmetiku bez silikonů a parabenů, na trhu je celá řada přírodních přípravků.
 • Pravidelné zastřihávání vlasů - Možná to bude znít divně, zkracovat vlasy, když chceme podpořit jejich růst, ale je to tak. Zastřihnout odrostlé konečky vlasy posílí.

Zkušenosti uživatelů z fóra dlouhevlasy.cz s vlasovou kúrou THERMAL

Ajenka napsala:"Ahojky,kůru jsem zkoušela (Thermal od Sens-Kyjov). Musím říct,že je to zatím to nejlepší,co jsem používala na regeneraci a podporu růstu vlasů.Vlasy začaly růst i na počínajících lysinách,a i na místech,kde jsem je nikdy neměla (na čele).Zhoustnutí naprosto super,asi tak skoro dvojnásobek původního množství.Také rychlost růstu byla super! Cena celé kůry se za roky,co o ní vím,zvedla jen minimálně,takže další plus.Rozhodně se vyplatí zainvestovat!"

http://dlouhevlasy.cz/phpbb/viewtopic.php?t=3723

vlasova_kura_thermal_sens

Babské rady nad zlato

Napadá vás, jak řešili padání vlasů naše babičky, když neměly k dispozici záplavu kosmetických přípravků? Stejně tak, jako řešily ve své době běžné neduhy bez léků a antibiotik. Jednoduše sáhly po tom, co jim nabídla příroda. Nezaručíme vám, že to zabere, ale rozhodně přírodní prostředky neuškodí a není třeba se babských rad obávat.

5 babský rad jak urychlit růst vlasů

 • Kouzelná vajíčka a zábal z nich
 • maska na vlasy ze šťávy z brambor
 • kopřiva kam se podíváš
 • šťáva z čerstvé cibule
 • obklad z čerstvě nastrouhaného křenu - tady doporučujeme opatrnosti, křen má sílu a mohl by pokožku přeci jen podráždit

 

Pokud vám vlasů ubývá a bojíte se, jak to asi skončí, nevěšte hlavu a zamyslete se právě nad svým životním stylem. Dost možná objevíte, kde je zakopaný pes. Zachovejte klid a vyzkoušejte některou z výše uvedených rad, pokud vlasy padají opravdu hodně a dlouho, neváhejte navštívit lékaře.